Dlaczego powstała akcja „Uczniowskie ekonawyki”?

Pandemia COVID-19 sprawiła, że zaczęliśmy spędzać w swoich mieszkaniach więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Przez kilkanaście tygodni w domach pracowaliśmy, uczyliśmy się, gotowaliśmy, ćwiczyliśmy i codziennie wykonywaliśmy wiele innych czynności - chociaż w normalnych warunkach niektóre z nich miałyby miejsce gdzie indziej. A kiedy całe rodziny spędzają dużo czasu w domach, to naturalnie zużywamy więcej wody i energii, produkujemy też więcej odpadów.

Dziś już wracamy do normalności, ale obecna sytuacja to dobra okazja do zastanowienia się całą rodziną, czy możemy zmienić coś, aby racjonalnie wykorzystywać wodę i energię oraz jak sprawić, by wytwarzane odpady nie trafiały do środowiska.

Dlatego Fundacja Nasza Ziemia i Procter & Gamble wspólnie stworzyły program edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych, w ramach którego przygotowane zostały materiały dla dzieci młodszych (klasy I-VI) – pod nazwą „Uczniowskie Ekonawyki”, a dla starszych (klasy VII-VIII) pod hasłem „EKOdetektywi na tropie domowych nawyków”. Dzięki nim w przystępny sposób dzieci mogą przyswoić wiedzę dotyczącą codziennych ekologicznych zachowań i wyrobić odpowiednie nawyki, niosące korzyść dla całej planety. To kompletne materiały do przeprowadzenia zajęć przez nauczycieli i wychowawców, nadające się także do użytku przez rodziców jako baza do wspólnych domowych aktywności.

Czego dowiesz się z prezentacji?

Woda

Woda

Czy wiesz, że ilość wody nadającej się do picia wynosi w Polsce tyle, ile w leżącym w Afryce, pustynnym Egipcie? To bardzo niewiele! Ale w bardzo łatwy sposób możesz zadbać o to, aby zacząć ją oszczędzać.

Poznaj nasze ekonawyki dotyczące rozsądnego zużycia wody!

Energia elektryczna

Energia elektryczna

W naszym otoczeniu nierzadko zużywa się zbyt dużo energii. Czas zabawić się w eko-detektywa i to zmienić! Oszczędzanie energii, nawet za pomocą prostych nawyków, sprawia, że płacimy mniej za prąd, ale przede wszystkim dbamy o naturę, nie marnujemy zasobów i nie zanieczyszczamy powietrza.

Poznaj nasze ekonawyki i nie marnuj energii!

Odpady

Odpady

Wiele z naszych codziennych wyborów i zachowań dotyczących generowania odpadów i ich odpowiedniej segregacji ma wpływ na środowisko. Od nas wszystkich zależy, czy świat wokół nas – oceany, plaże, lasy i wiele innych miejsc – będzie czysty.

Poznaj nasze ekonawyki i odpowiedzialnie gospodaruj odpadami!

Pobierz zestaw bezpłatnych prezentacji multimedialnych.

Fundacja Nasza Ziemia dla uczniów klas i – VI szkoły podstawowej przygotowała prezentacje i dodatkowe materiały, które pomagają w nauce codziennych ekologicznych nawyków.
Zapraszamy nauczycieli, wychowawców i rodziców do ich pobrania i wykorzystania.

Formularz zgłoszeniowy

Procter & Gamble

Procter & Gamble

Partner akcji:

www.pl.pg.com
Produkty

Organizator

Fundacja Nasza Ziemia Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia
ul. Żurawia 6/12, 00-503 Warszawa


Zarząd Fundacji Nasza Ziemia
Adres korespondencyjny
ul. Robotnicza 42 A, 53-608 Wrocław

NIP:525-19-68-693

REGON:01-09-53-867

KRS:0000137164