facebook

 

Mira Stanisławska-Meysztowicz

Fundatorka Fundacji Nasza Ziemia, Prezeska Fundacji w latach 1994-2012

 
Od tak dawna, jak pamiętam, kocham przyrodę, to piękno, które nas otacza i które jest tak narażone na nasze działanie. Moją wrażliwość na przyrodę wyniosłam z domu rodzinnego. Ukształtowano we mnie przekonanie, że człowiek nie jest istotą nadrzędną, ale że jest częścią łańcucha życia i że jeśli będę niszczyła inne formy życia, to w końcu zagłada czeka mnie samą.

Poza tym jestem matką trzech synów, a teraz także babcią siedmiu wnuków, i z niepokojem myślę, jak będzie im się żyło w świecie, w którym wybuchają reaktory atomowe, a na co dzień z milionów kominów i rur wydechowych wypuszczamy w powietrze trucizny. Dla mnie ekologia ma bardzo osobisty, ludzki wymiar. Jest to sprawa powietrza, którym oddycham ja i moja rodzina (i nie tylko moja!); parku, do którego chodzimy na spacer; wody, którą pijemy. To sprawa życia każdego z nas.

Właśnie dlatego założyłam Fundację Nasza Ziemia i działam w niej, bo troska o Ziemię jest sprawą każdego z nas. Ochrona środowiska to moja pasja, ale mam też inne zainteresowania, które mnie pochłaniają. Lubię pasjami czytać książki, chodzić do kina, sluchać muzyki (różnej), pójść do teatru lub opery. Lubię jezdzić na nartach, łyżworolkach i pławić się w oceanie. Uwielbiam zapach oceanu i jego wspaniałą energię. Fascynuje mnie niebo, w dzień i w nocy. Potrafię sie długo gapić na chmury: jak zmieniają kształty, a gwiazdy w nocy mnie urzekają. Tak, jak urzekają mnie ptaki, motyle, drzewa, kwiaty, ogólnie zwierzęta i ludzie, a szczególnie dzieci.

Po prostu urzeka mnie życie.

Kontakt: mira@naszaziemia.pl