facebook

 

Świąteczna Pracownia Fundacji Nasza Ziemia

– Ekologiczny Happening w Złotych Tarasach


Fundacja Nasza Ziemia zaprasza! W sobotę, 4 grudnia 2010 roku, w godzinach 13:00 - 17:00 odbędzie się ekologiczny happening promujący m.in. zrównoważoną i racjonalną konsumpcję podczas świątecznych zakupów. Wydarzenie będzie miało miejsce w Złotych Tarasach, w Warszawie przy ul. Złotej 59.

Udział w wydarzeniu potwierdziła znakomita aktorka filmowa i teatralna, ambasador Fundacji Nasza Ziemia - Sylwia Gliwa!


Święta to okres, w którym zasiadamy do uroczystej kolacji zaczynając od składania sobie życzeń. W tę niezwykłą noc, pełną ciepła rodzinnego i prezentów ludzie świętują wraz z najbliższymi, obdarowują się prezentami, cudownie się bawią…
 
Ale jest to też czas wzmożonej konsumpcji. Kupujemy więcej, wydajemy więcej, zużywamy więcej: produktów spożywczych, opakowań… Dodatkowe odpady generowane przez społeczeństwo i przemysł w okresie świątecznym liczy się w setkach tysięcy ton. Ale nie musi tak być! Racjonalne i zrównoważone podejście do Świąt w sposób ekologiczny, odpowiednie przygotowanie i planowanie może znacznie zmniejszyć nasz wpływ na środowisko naturalne.

Wychodząc naprzeciw potrzebie uświadomienia Polaków, jak w prosty sposób ograniczyć negatywne skutki naszych działań na środowisko, Fundacja Nasza Ziemia przygotowuje ekologiczny happening, którego tematami przewodnimi będą:


Happening w prosty sposób pokazuje, że pozytywna zmiana jest możliwa – i że zależy przede wszystkim od świadomości i działań właśnie nas, tzw. „zwykłych ludzi” - czyli konsumentów, którzy swoimi zwyczajami codziennymi i wyborami na zakupach kształtują stan środowiska. A jak postępować na co dzień, aby chronić środowisko? Przede wszystkim racjonalnie – można zacząć np. od przemyślanych zakupów i powtórnego wykorzystania odpadów np. przy pakowaniu prezentów.” – przekonuje Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes Fundacji Nasza Ziemia.


Program Happeningu (4 grudnia, 13:00-17:00):

1. Manufaktura ozdób choinkowych i prezentów świątecznych (m.in. aniołki, choinki, łańcuchy, bałwanki, girlandy, skarpety świąteczne itp.) w sposób przyjazny środowisku – przy użyciu odpadów i zużytych produktów codziennego użytku (śnieżynki z płyt CD, zawieszki w różnych kształtach, zakładki do książki z aniołkiem).
•    Ozdoby jak i prezenty zrobione przez odwiedzających nasze stoisko podczas trwania happeningu goście mogą zabrać do domu lub udekorować nimi choinkę w na miejscu.

2. Odwiedzający mogą także zapakować z naszą pomocą przyniesione ze sobą prezenty, w przyjazne środowisku materiały – ekologiczne opakowania (odpady, papier z recyklingu, stare gazety itp.) i w ciekawy sposób udekorować różnego rodzaju ozdobami (szablony świąteczne, pieczątki, własnoręcznie stworzone ozdoby).

 

3. Na stoisku będzie możliwość wysyłania elektronicznych kartek świątecznych, które nie tylko są tańsze, i dotrą do adresatów szybciej, ale przede wszystkim przyjazne środowisku!

 

4. Na stoisku będzie oczywiście wystawa stworzonych przez pracowników Fundacji Nasza Ziemia prezentów, dekoracji oraz opakowań na prezenty, wykonanych z materiałów ekologicznych.

 

5. Dodatkową atrakcją będą kolorowanki rozdawane dzieciom, przedstawiające polskie gatunki ptaków z informacją o  tym, jak je mądrze dokarmiać. Ponadto odwiedzający stoisko otrzymają instrukcje stworzenia świątecznego origami, jako miłego dodatku do prezentów.

 

6. Na stoisku każdy odwiedzający będzie mógł przy pomocy pracowników fundacji Nasza Ziemia policzyć swój Ślad Węglowy – tzw. EkoStopę (Ecological Footprint - analiza zapotrzebowania człowieka na zasoby naturalne biosfery), dodatkowo przy tej okazji będziemy także zachęcać odwiedzających stoisko do wycięcia swojego odcisku stopy i napisania na niej swoich "dobrych życzeń dla Ziemi" i/lub swoich noworocznych postanowień względem Ziemi.  Z  nich stworzymy łańcuch dobrych życzeń dla Ziemi…

Patronat Medialny nad wydarzeniem objęło:

              Radio Plus:

 

Serdecznie Zapraszamy!

 

Fundacja Nasza Ziemia

pokaż stare wydarzenia >>>