25 lat Fundacji Nasza Ziemia i Akcji Sprzątanie świata - Polska :: 1994-2018 Sprzątanie świata - Polska 2018. Akcja jubileuszowa. Eko Odkrywcy 6 facebook Strona Miry

 

Projekt TELEDARteledar

Zapraszamy do zapoznania się z projektem Teledar realizowanym w ramach programu Zielona Stopa Filantropa!

Krótki opis:

Teledar jest częścią programu poprawy efektywności energetycznej placówek służących dzieciom. Polega na zbiórkach i sprzedaży  starych telefonów komórkowych i w ten sposób pozyskiwaniu środków finansowych na cele realizowane w ramach programu Zielona Stopa Filantropa. Zapraszamy do zapoznania się z oficjalną stroną Teledaru.

Według danych z biuletynu statystycznego GUS w 2010 r. było w naszym kraju aktywnych ponad 46 milionów telefonów komórkowych, z czego wynika jasno, że w Polsce na 1 mieszkańca przypada ok. 1,2 aktywnej komórki. Nie da się za to określić ile aparatów zalega w szufladach „na wszelki wypadek”, z których statystyczny obywatel najczęściej nigdy nie skorzysta. Nie wszyscy zdają sobie także sprawę, że telefon komórkowy, po okresie użytkowania staje się odpadem niebezpiecznym.

Środki gromadzone podczas zbiórek starych telefonów komórkowych służą do zakupu energooszczędnych świetlówek oraz sprzętu AGD wysokiej klasy (klasa energetyczna A++), który jest przekazywany np. rodzinnym domom dziecka. Ogranicza to koszty związane z comiesięczną eksploatacją (obniżenie rachunków za prąd) i zredukuje ilość dwutlenku węgla jaki zostałby wprowadzony do środowiska ze względu na wyższe zapotrzebowanie na energię starszych urządzeń.

Jednym z efektów projektu jest ograniczenie liczby wyrzucanych telefonów komórkowych, oraz gdy to możliwe powtórne wprowadzenie ich do obiegu co w znaczny sposób przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego, ograniczenia ilości powstawianych odpadów oraz zmniejszenie wykorzystanie nieodnawialnych zasobów naturalnych Ziemi (których nie trzeba wykorzystać przy produkcji nowych aparatów – wiele bardzo cennych i rzadkich pierwiastków). Kluczowym aspektem recyklingu jest ponowne wykorzystanie!

W przypadku gdy aparat nie jest zdatny do ponownego wykorzystania zostaje poddany recyklingowi, w zgodny z prawem i przyjazny środowisku sposób. Telefony komórkowe zawierają w sobie dużo niebezpiecznych związków (np. metale ciężkie jak kadm, ołów), które po przedostaniu się do środowiska wpływają negatywnie na jego stan oraz zdrowie zwierząt, roślin oraz ludzi. Ale telefony komórkowe zawierają także cenne surowce, możliwe do odzyskania i wykorzystania powtórnie w  produkcji nowych urządzeń (np. metale szlachetne – złoto, srebro). Zmniejsza to zdecydowanie stopień wykorzystania zasobów naturalnych Ziemi.

Dlaczego warto oddać stary telefon do utylizacji? Ponieważ utylizacja chroni środowisko, daje telefonom drugie życie i polepsza życie dzieci w Polsce!

Partnerem projektu Teledar jest StaryTelefon.

StaryTelefon jest częścią firmy Greenfone Sp. z o.o. - lidera w dziedzinie recyklingu i ponownego wykorzystania telefonów komórkowych w Polsce. Od wielu lat staramy się jak najskuteczniej ograniczać liczbę wyrzucanych telefonów, a nasze osiągnięcia i wiara w sens ponownego wykorzystania oraz recykling przyniosły nam reputację innowatorów i ekspertów w tej dziedzinie. StaryTelefon pomaga swoim Klientom aktywnie włączyć się w działania ograniczające zanieczyszczenie środowiska naturalnego, generować zyski , jak również dzielić się nimi z najbardziej potrzebującymi - organizacjami charytatywnymi.

Więcej informacji na StaryTelefon.pl